Бюджет участі

Цього року ми впроваджуємо програму бюджету участі, яка надає вам шанс перетворити ваше місто на місто вашої мрії, пропонуючи проекти, які будуть реалізовані владою наступного року.

Якщо ти:

 • Небайдужий до життя свого міста
 • Бачиш проблеми міста та шляхи їх вирішення
 • Мрієш озеленити свій район чи облаштувати велосипедну доріжку?
 • Втомився від поганих доріг, пошарпаних дворів і розбитих дитячих майданчиків
 • Не хочеш чекати змін, а готовий створювати їх самостійно — бюджет участі те, що тобі потрібно.

Що таке бюджет участі?

Бюджет участі – демократичний процес, який надає можливість кожному жителю брати участь в розподілі коштів місцевого бюджету через створення проектів для покращення міста та/або голосування за них.

Будь-який житель міста може подати проект, пов’язаний з покращенням життя в місті, взяти участь у конкурсі, перемогти в голосуванні і спостерігати за тим, як його проект реалізують в рамках бюджету 2017 року.

Платформа «Громадський проект» дозволить вам брати участь в конкурсі, не виходячи з дому: ви можете подати заявку on-line і відслідковувати долю свого проекту прямо на сайті.

Чому це може бути цікавим для мене?

 1. Шанс реально вплинути на місце, де ти живеш
 2. Не міські депутати, а ти вирішуєш, на що саме йдуть виділені кошти
 3. Голосування відбувається прозоро і ти можеш впливати на цей процес, просуваючи свій проект
 4. Ти точно знаєш, як подати заявку і коли буде зрозуміла її доля (не потрібно оббивати пороги державних установ)
 5. Вже наступного року ти бачиш, як твоя ідея втілюється в життя.
 6. Буде реалізовано саме те, що ти задумав, в рамках заздалегідь відомої суми

Як відбувається процес Бюджету участі?

 1. Ти подаєш свої ідеї, ділишся побажаннями
 2. Мешканці міста голосують за проекти-фаворити
 3. Міська рада реалізує проекти, які набрали нaйбільшу кількість голосів за рахунок міського бюджету

З яких етапів складається процес?

 1. Подання проектів, 01.04 - 31.05.2017
  Автор залишає проектну заявку в електронному вигляді або у пунктах супроводу бюджету участі. Перед тим, як подати документи, збери підписи осіб, які підтримують означену пропозицію.
 2. Розгляд iдей, до 30.09.2017
  Виконавчі органи міської ради розглядають проекти. В цей час автори можуть отримати проект на правку.
 3. Голосування, до 13.10.2017
  Жителi мiста голосують онлайн або у пунктах супроводу Бюджету участi. Автори рекламують та просувають свої проекти, щоб отримати найбiльшу кiлькiсть голосiв.
 4. Виявлення переможцiв, до 19.10.2017
  Переможцями можуть бути декiлька проектiв, якщо кошти на їх реалiзацiю менше Бюджету участi.
 5. Реалiзацiя - 2018 рік
  Мiсто в особi міської ради починає втiлювати iдеї. За цим процесом можна стежити онлайн. День за днем мiсто змiнюється на краще завдяки тобi.

Які проекти можуть бути подані?

 • ЕФЕКТИВНЕ МІСТО
  Концепція «Ефективного міста» фокусується напродуктивному використанні ресурсів (земельних, енергетичних, фінансових тощо). Відповідно, якість життя в місті означає наявність спільних та поєднаних просторів, тихих місць для відпочинку та зустрічей, а також створення доступних зелених зон та природних ареалів. Таким чином, концепція наголошує на необхідності виробництва і догляду за громадськимипросторами та на важливості збільшення місць, що створюють можливості для зустрічей і спілкування. З іншого боку, вона також пов'язує між собою дві основні проблемиурбанізованих територій: мобільність і збереження ландшафту. Основою для створення «Ефективного міста» єналагодження взаємозв'язків між цими двома просторовими факторами, а також ініціювання заходів, направлений не лише на захист ландшафту та природних ресурсів, але й на впровадження інновацій та заохочення доброчесного й відповідального ставлення до навколишнього середовища міста, через здійснення інвестицій як в економіку, так ів технологічний розвиток.
 • КОМФОРТНЕ МІСТО
  Концепція «Комфортного міста»,перш за все, означає зосередження на якості життя для житомирян, тимчасових мешканців та гостей міста, робітників і підприємств. По-друге, концепція наголошує на важливості спроможності міста пропонувати дійсно доступні стандарти якості життя та найважливіші суспільні блага і послуги. «Комфортне місто» враховує безумовну важливість як матеріально-просторових характеристик певної території, так і нематеріальних чинників, зокрема, культури. Індикаторамиефективності втілення даної концепції можуть виступати: забезпеченість житлом і житлові умови, мультимодальність та зручний графік руху транспорту, доступність соціальних, культурних та економічних об'єктів і сервісів, збереження та охорона обмежених природних ресурсів, а також ретельнета відповідальне творенняпросторів для повсякденного життя.
 • ЗЕЛЕНЕ МІСТО
  «Зелене місто», передусім, – це місто, дружнє до навколишньогосередовища. Показники вимірювання його ефективності можуть включати: рівні забруднення та викидів вуглекислого газу, споживання енергії та якість води, енергетичний баланс, обсяги відходів і їх переробки, темпи скорочення сільськогосподарських угідь, показники наявних зелених зон, рівень автомобілізації, частка наявного міського транспорту у співвідношенні до часткижитлових площ. При цьому слід зауважити, що дана концепція не ігнорує питання соціальної справедливості. Проживання в «Зеленому місті» дозволяє поєднувати проживання, близьке до природи, з міським способом життя. Робота, магазини, школи та інші об’єкти соціальної інфраструктури знаходяться в безпосередній близькості до квартири кожного мешканця міста. В «Зеленому місті» ви маєте можливість насолоджуватися життям у всіх його проявах.
 • ІНКЛЮЗИВНЕ МІСТО
  «Інклюзивне місто» заохочує до громадянської відповідальності та сприяє доступурізних груп жителівдо соціальних послуг. Дозволяєпідвищити якістьгромадської діяльності у сфері соціальних послуг, третьому та приватному секторахекономіки. Серед індикаторів даної концепції можна відзначити: ініціативи органів влади за участі громади міста та приватного сектору;заходи, що забезпечують доступність мешканців міста до всіх видів соціальних послуг (таких, як охорона здоров'я, освіта тощо); ініціативи, програми та проекти, спрямовані на інклюзію та задоволення потреб людей з обмеженими можливостями (доступність транспорту, можливості на ринку праці тощо).
 • АКТИВНЕ МІСТО
  Ключовим фокусом концепції «Активного міста» єпопуляризація спортивних і культурних заходів урізних просторових концентраціях, розширення спектру освітніх послуг і мистецьких практик тазабезпеченнярізноманітних можливостей для дозвілля містян. Така інтерпретація підкреслює важливість наявності умов для створення та споживання культури, а також можливості доступу до різних навчальних курсів і програм та різноманітних розваг – як центральних факторів підвищенняміських якостей. «Активне місто» здатнесамостійно продукувати культуру в різних сферах, забезпечуючи просторами дляреалізації великого розмаїття культурних практик, проведення спортивних та заходів дозвілля, які відіграють важливу роль у створенні більш справедливого міського середовища для жителів та сприяють економічному розвитку.
 • ІННОВАЦІЙНЕ МІСТО
  Основна увага концепції «Інноваційний місто» приділяється зміцненню та розвитку освітньої сфери, інновацій та бізнесу. Міське середовище й локальний контекст мають сприяти промоції нових та інноваційних видів економічної діяльності та позитивно впливати на включення міста до глобальних мереж. Ця інтерпретація підкреслює взаємозв'язок між здатністю продукувати інновації та сприяти розвиткові, а також загальною якістю життя в місті таспроможністю громади міста. «Інноваційне місто» та його урбанізований регіон здатні підтримувати ділову активність, сприяти розвитку відносин між підприємствами і громадою міста, забезпечуючи достатній запас матеріальних і нематеріальних послуг. Індикатори цієї концепції можуть включати в себе: технології та комунікаційні інфраструктури, стартапи, освітні та дослідницькі інституції та спільноти, профілі компаній і корпорацій, торгові асоціації та міжнародні організації.
 • Інше

Як реалізувати свою ідею?

 1. Сформулюй ідею: чого саме не вистачає місту, що можна покращити?
 2. Розрахуй бюджет.
 3. Збери підписи на підтримку твоєї ідеї.
 4. Заповни заявку на сайті або завантаж бланк друкованої заявки (його ти можеш віднести в будь-який пункт супроводу). Обери назву та тематику, стисло поясни ідею проекту, проблему та рішення. Використовуй нашу спеціально розроблену інструкцію з підготовки проекту.

Що потім

 1. Після проходження модерації розкажи про свій проект та збільш шанси на виграш! Попрохай друзів і знайомих підтримати проект на голосуванні. Організуй рекламну кампанію свого проекту, використовуй попередні бланки і макети.
 2. Стеж за ходом голосування.
 3. Збери найбільшу кількість голосів і стеж за ходом реалізації проекту прямо на сайті.
Варто зазначити, що відповідальним за реалізацію проектів-переможців є місто, тобто вони реалізуються відповідними департаментами міської адміністрації за бюджетні кошти.

Як я можу проголосувати за обрані ідеї?

Проголосувати на сайті

Зареєструйся, вибирай проекти зі списку і голосуй за ті ідеї, які, на твою думку, є найпріорітетнішими для покращення міста.

проголосувати в пунктi пiдтримки

Прийди в пункт голосування. Вибирай проекти зі списку і голосуй за ті ідеї, які, на твою думку, є найпріорітетнішими для покращення міста.

Де ще діють такі програми?

Механізм бюджету участі зародився у місті Порту-Алегрі (Бразилія) 1989 року, а сьогодні реалізується в багатьох містах світу.

Країни світу

Нью Йорк

0,06% від бюджету Нью-Йорка, в 2015 році склав $ 31,894,025. Голосування тільки в друкованому вигляді. В основі процесу - виборність делегатів, які представляють проекти, і публічне обговорення.

http://www.participatorybudgeting.org/

Париж

До 5% міського бюджету (100 млн Євро в 2016 р) розподіляється за допомогою громадян міста. Голосування в електронному та друкованому вигляді. Кожен автор зустрічається з авторами інших проектів на схожу тематику, проводяться публічні слухання.

https://budgetparticipatif.paris.fr/bp/

Берлін

Бюджет участі реалізується з 2005 року, громадяни висувають ідеї, обговорюють їх на відкритих форумах, голосування проходить трьома способами: онлайн, на останньому громадських зборах і письмово. Далі місцева влада розглядає списки пріоритетних проектів і звітує, які пропозиції були прийняті і які були причини відмови.

http://buergerhaushalt.org/en

Варшава

Процес розпочато в 2014 році, подано понад 2000 проектів, 3 місяці відбувається їх перевірка. На бюджет участі виділяється від 0.5 до 1.1% бюджету кожного району, в 2016 році - 20 млн. PLN. Жителі голосують по своїх районах.

http://twojbudzet.um.warszawa.pl

Лодзь

Процес розпочато в 2014 году, в 2015 подано 84 проектів (з них 72 внутрішньорайонних), за які голосувало 135 000 чоловік. 30% голосувало в друкованому вигляді та 70% в електронному. Основна тематика поданих проектів - спорт, відпочинок, школи.

http://aktywniobywatele.uml.lodz.pl/

Кельн

Бюджет участі реалізується з 2007 року, вже в перший рік роботи в процесі взяло участь 11 000 жителів і було відібрано 300 проектів в результаті он-лайн голосування, остаточне рішення по їх реалізації брала Міська Рада. Громадяни, у яких немає доступу в інтернет, можуть подавати проекти письмово. Бюджет участі на другий рік роботи склав 311 мільйонів з 4 мільярдів євро загального бюджету.

http://buergerhaushalt.stadt-koeln.de/

Україна

Київ

Бюджет участі Києва на 2017 становить 50 млн грн. Максимальний бюджет проекту 1 млн грн. Найбільше ініціатив кияни запропонували у сферах спорту, освіти та культури. На голосуванні понад 50 тисяч мешканців віддали більш ніж 112 тисяч голосів. У вересні 2016-січні 2017 вебсайт відвідало 278 тисяч користувачів.

https://gb.kyivcity.gov.ua

Львів

Бюджет участі міста на 2017 рік склав 16 млн грн. Львів’яни запропонували 259 проектів, 30% стосувалися спортивної інфраструктури. До голосування долучилася понад 21 тисяча жителів міста.

https://lviv.pb.org.ua

Дніпро

Бюджет участі Дніпра складає 16 млн грн. Прийом проектів стартував 1 лютого 2017 року. До розгляду приймаються ініціативи у дванадцяти сферах — соціального захисту, культури, освіти та інших. Місто спрямовує вісім мільйонів на великі проекти і вісім на малі.

https://dnipro.pb.org.ua

 

Чернівці

На Бюджет участі у 2017 році місто спрямувало 7 млн грн. Городяни подали на розгляд 58 проектів, найпопулярніші категорії культура та туризм, спорт. Голосування за кращі ініціативи здійснювалося онлайн та у ЦНАПах міста.

https://gb.city.cv.ua/

Хмельницький

Бюджет участі у Хмельницькому на 2017 рік становить 1 млн гривень. Пропоновані категорії проектів: спорт, освіта, соціальний захист тощо. Більшість проектів, обраних на голосуванні, стосуються сфер охорони здоров’я, освіти та культури.

https://gp.khm.gov.ua

Тернопіль

Бюджет участі Тернополя на 2017 рік склав 5 млн грн. Найпопулярніші категорії поданих проектів — спорт, культура, освіта. Місто пропонувало два варіанти голосування: онлайн або у пунктах супроводу.

https://pb.rada.te.ua/

Рівне

На Бюджет участі у 2017 році місто виділило 10 млн грн. До Бюджету участі містяни подали 45 проектів, 34 взяли учать у голосуванні. Найбільше мешканцями міста підтримано ініціативи у сфері спорту та комунального господарства.

https://rivne.pb.org.ua/

Мелітополь

На Бюджет участі у 2017 році місто спрямувало 2 млн грн. Найбільшу кількість проектів подано у сфері комунального господарства. У голосування взяли участь майже дев’ять тисяч городян.

https://melitopol-online.gov.ua

Краматорськ

У 2017 році бюджет участі міста — 1,5 млн грн. Максимальний бюджет одного проекту становить 375 тис грн. Містяни подали на розгляд 46 ініціатив, найзатребуваніші сфери — освіта та енергозбереження.

https://kramatorsk.pb.org.ua

Бердянськ

Бюджет участі на 2017 рік складає 1,5 млн грн. Проекти поділяються на великі і малі відповідно до розміру бюджету. Найбільше ініціатив запропоновано у сферах культури, освіти, комунального господарства.

https://berdiansk.pb.org.ua

Пам'ятайте, головною складовою у вашій участі є безцінна ідея, яка може бути реалізована за пiдтримки міської держадміністрації.

подати проект